Vaše stránka

Výroba barevného materiálu pro sensory play

15.11.2023
sensory play
sensory play

U nás doma je nepostradatelnou součástí sensory play rýže a cizrna. Moje Laurinka rýži přesypává do tematických tácků a mističek za pomoci lopatiček, nebo prostě jen svých rukou. Rýží a cizrnou můžete vyplnit celý tác dle tématu a děti můžou materiál různě nabírat, přesypávat, třídit, míchat a podobně. Ale je potřeba dávat pozor, jelikož se jedná o malý smyslový materiál, který je pro malé ochutnávače nebezpečný a hrozí zaskočení. Zatím jsem se nesetkala, že by děti měli nutkání cizrnu nebo rýži dávat do pusy, ale i tohle se může stát, a proto je potřeba být pozorný a mít nad dítětem neustálý dohled.

Pomůcky se kterými si hru užíváme my doma, jsou ideální pro třídění a vysypávání materiálu najdete zde



BAREVNÁ CIZRNA

sensory play misky lopatky duha
sensory play misky lopatky duha

Cizrna se barví velmi snadno. Barvení cizrny je jednodušší než rýže. Navíc se s ní lépe hraje je větší a děti ji můžou třídit podle barev.

Co budete potřebovat:

sensory play barvení cizrny
sensory play barvení cizrny
  • Cizrnu
  • Akrylovou barvu
  • Ikea sáčky (Můžete použít i plastové nebo skleněné dózy)
  • Pergamenový papír (pečící papír)
  • Plech na pečení

Postup: Pečící papír vložte do pečícího plechu. Přesypte do sáčku cizrnu. Pro každou barvu použijte jiný sáček. Do sáčku vytlačte trochu barvy a pevně ji uzavřete. S dobře uzavřeným sáčkem zatřeste a pokračujte, tak dlouho, než se obarví všechna cizrna. Někdy je potřeba sáček promačkat, různě převracet, aby se barva dostala na všechny místa, kde potřebujeme. Pokud chcete vytvořit intenzivnější barvu, přidejte ji více. Poté otevřete sáček a opatrně vysypte cizrnu na plech. Pomocí špejle můžeme oddělit slepené kusy. Barvu necháme zaschnout

Zde si můžete pustit video s návodem:


BAREVNÁ RÝŽE

sensory play barevná rýže
sensory play barevná rýže

Rýže je pro děti oblíbeným smyslovým materiálem. K obarvení nám stačí opravdu málo času.

Co budete potřebovat:

sensory play barvení rýže
sensory play barvení rýže
  • Rýže
  • Potravinářské barvivo
  • Ocet
  • Plastové sáčky (já používám uzaviratelné ikea)
  • Pečící papír
  • Plech na pečení

Postup: Rýži nasypete do plastových sáčku. Na každou barvu potřebujete jeden sáček. Nyní si připravte barvy. Pokud nemáte například oranžovou barvu, můžete si ji namíchat z červené a žluté. Důležité je si všechny barvy namíchat a připravit dopředu, než půjdou do sáčku. Důležitý poměr je 1 polévková lžíce octa na 1 šálek rýže a poté přidejte potravinářské barvivo. Barvivo přidávejte postupně, dle požadované intenzity barvy. Sáček dobře uzavřete a můžete začít třást. Sáček různě převracejte, aby se rýže rovnoměrně obarvila. Stejně pokračujte s dalšími barvami. Když máte všechnu rýži obarvenou, vysypte ji na plech vyložený pečícím papírem. Shluky v rýži rozbijeme promícháním lžící. Rýže schne docela rychle cca do hodiny, ale doporučuji nechat přes noc, je to jistota, že při hře nebudete mít barevné ruce, nebo hůř. Nejlepší na rýži je její trvanlivost. Jakmile je obarvená může vydržet roky. Rýži skladujte ve vzduchotěsné nádobě nebo sáčku.


Zde si můžete pustit video s návodem: 

Vítejte na mé stránce!

Tento text bude automaticky přeložen do němčiny.