Kdy začít se sensory play?
Senzorická hra je typ hry, který stimuluje jedno nebo více smyslů dítěte. To může zahrnovat hry s texturami, barvami, vůněmi, zvuky a dalšími senzorickými podněty. Tyto aktivity mají pro děti mnoho výhod. Jako: rozvoj motorických dovedností, kognitivní rozvoj a zlepšení vnímání světa kolem nich.
Sama jsem si kladla otázku, kdy je vlastně nejlepší začít. Začala jsem od chvíle, kdy jsem věděla, že mě mé dítě vnímá, a to bylo při těhotenství. Chci tím jen říci, že senzorická hra není, jen uměle vytvořené místo na hraní, ale je to součást našeho každodenního života. Nejde pouze o připravené místo s kinetickým pískem, modelínou, tříděním a jiné. V senzorické hře zapojuje dítě všechny smysly a to zrak, čich, hmat, sluch i chuť. Můžeme tedy říci, že objevování světa, pro dítě začíná již s jeho příchodem na svět. Jde to vše postupně, nejdříve dítě potřebuje cítit svoji mámu, slyšet její tlukot srdce a hlas. Postupně se dítěti zlepšuje zrak a začíná objevovat své ruce a nohy. V době, kdy dítě dobře ovládá ruce na bříšku, nebo jej můžeme posadit do šikmého sedu, to je přibližně kolem sedmého měsíce, můžeme dítěti začít připravovat podnětnější prostředí. Například taková hra s vodou je pro dítě velká zábava. Napustit plech na pečení vodou a vložit do ní pár gumových kačenek. Dítě se pravděpodobně bude chtít pro kačenky natahovat a zkoumat texturu vody. Perfektní jsou také senzorické láhve, se kterými děti můžou třást a pozorovat, co se v lahvi děje. Jak si takovou láhev vytvořit najdete zde
Hranice, kdy pro dítě připravovat sensory play z modelíny, nebo sypkých materiálu je individuální. Každé dítě je jiné a nelze napsat konkrétní věk dítěte, kdy začít. Vždy je vhodné zvolit hru dle schopností a dovedností dítěte.
Jestli máte například velkého ochutnávače je dobré vytvářet materiál na hraní z jedlých
surovin. Jako jsou lupínky, rýže, těstoviny nebo jedlé modelíny, který si
můžete doma udělat sami z toho co dům dá. Inspiraci na domácí
jedlé modelíny najdete zde
Pro batolata jde především o zlepšování jejich jemné
motoriky, která je klíčová pro celkový rozvoj dítěte a má dlouhodobě pozitivní
dopady na různé oblasti jejich života. Rozvíjíme tím především koordinační schopnosti.
Například když batole pracuje s malými předměty nebo kreslí, cvičí přesné
pohyby rukou a prstů, což je klíčové pro budoucí koordinační dovednosti jako je
oblékání, jezení nebo skládání puzzle. Celkově lze říci, že rozvoj jemné
motoriky u batolat má mnoho výhod a připravuje se na úspěšný vstup do školního
prostředí a dalšího života. Pomůcky vhodné pro batolata k senzory
hře si můžete vybrat
zde